DirectX nedir ? Ne işe yarıyor ?

#Res

He's VG MOD !
S. Moderatör
Katılım
7 Ağu 2018
Mesajlar
433
Beğeniler
182
Puanları
43
Yaş
18
Konum
0x7E
#1
DirectX, Microsoft‘un oyunlar ve çoklu ortam yazılımları için geliştirdiği Yazılım Programlama Arayüzü(API)‘dür. Aslında bir çok API’den oluştuğunu söylesek yanılmayız. Daha iyi bir oyun deneyimi, görsel ve ses deneyimi vermesinin dışında üstün uyumluluk sağlayan API’nin önemi tartışılmaz bir gerçek. Aslında Microsoft DirectX’i Windows 95 döneminde oyun programcılarını kendine yani Windows’a çekmek için geliştirmiştir. Ayrıca Microsoft’un Xbox konsolunda DirectX kullanılmaktadır. Firma DirectX özelliğini popüler hale getirmek ve var olan kullanıcıları konsola yöneltebilmek için konsol adına ”X” takısını eklemiştir.
Genel olarak baktığımızda DirectX bir tamamlayıcı görevi üstlenmektedir. Yani bilgisayarınızın donanımı ve uygulama arasındaki bağlantıyı sağlar. DirectX’in gelişimi sürekli devam etmektedir ve genel olarak ekran kartlarının gelişimi ile paralel olarak takip eder. Oyunlarda ki gerçekçiliğe katkı sağlayan yazılım sayesinde bugün oyunlarda çevre ile etkileşime geçebilmemizin tabanı sağlanmıştır. DirectX’in rakibi var mı derseniz elbette var. Bunlardan en önemlisi AMD’nin geliştirdiği Vulkan’dır. Vulkan hakkında da ilerleyen zamanlarda yazımız olacaktır. Dilerseniz DirectX’in içerdiği bileşenlere geçelim.

  • DirectInput; Fare, klavye, joystick gibi aygıtların giriş, çıkış ve verilerini yöneten arabirimdir.
  • DirectSound; İki ve üç boyutlu sesler için kullanılır. Ayrıca ses kartlarının arayüzünde de kullanılır.
  • DirectMusic; Etkileşimli ses bileşeni diyebiliriz. Windows altında aklınıza gelen ses ile ilgili her şeyle ilgilidir.
  • Direct3D; En önemli API’lerden biridir. Ekrana 2 veya 3 boyutlu görüntülerin aktarılmasını sağlar. ATI ve NVIDIA’nın katkıları ile geliştirilmiştir. Alternatifi OpenGL’dir.
  • DirectPlay; Modem, Internet ve ağ üzerinde ki oyun bağlantılarını sağlar. Gerek oyunlar içindeki sesli sohbet gerekse oyun verilerinin kaybolmamasını sağlar. TCP/IP, IPX, Bluetooth ve doğrudan modem bağlantılarını destekler.
  • DirectDraw; Video bağdaştırıcısının özelliklerine hızlı bağlantı sağlar. API, render ve grafik uygulamalarını hızlandırır tam ekran pencere ve gömülü ekranların çalışmasını sağlar. 2D API olup, 3D işlerde verimsizdir ki zaten Direct3D o açığı çözüyor.
  • DirectShow; API sayesinde bilgisayarda, internette yer alan çoklu ortam dosyalarını yakalama ve oynatma imkanı sağlar. ASF, AVI, DV, MPEG, MP3, WMA, WMV, WAV gibi çeşitli ses ve video biçimlerini destekler.
DirectX Sürümleri
Criag Eisler, Alex St.John ve Eric Engstrum tarafından geliştirilen DirectX (Bu bilgiyi başta vermek gerekirdi) ilk sürümüne 1994‘te kavuştu. Ardından 2, 3, 4 sürümleri geldi ancak 4.sürüm piyasaya sürülmedi ve aynı yıl 5. sürüm piyasaya sürüldü. Ancak DirectX 5 ile birlikte Microsoft beklediği ilgiye ulaşabildi.

Ardından DxDiag destekli DirectX 6 (1998) geldi. One izleyen 7 ve 8 sürümler optimizasyona önem verirken gelişmeyi DirectX 9 getirdi. 2002 yılında çıkıp 2004 yılına kadar farklı sürümlere kavuştu ve 2006 yani DirectX 10’a kadar yaşam sürdü. Ardından Windows Vista ve DirectX 10, DirectSound ve DirectInpu API’leri ile birlikte geldi ve grafik tarafında iyileştirmeler yaptı.

indir (1).jpg

Hemen ardından Windows 7 ile birlikte halen kullanımda olan DirectX 11 yenilikler ile tanıtıldı. DX11 Tessellation özelliği ile çok daha fazla poligon seviyesine ulaşmıştır ve ekranda görünen detay seviyesi üst seviyeye çıkmıştır.

Şimdilerde Windows 10 ile gelecek olan DirectX 12 konuşuluyor. DX12 ile birlikte inanılmaz bir poligon artışı yaşanacak ve PC donanımında ki yük azaltılacak. Bununla birlikte donanımın gücü çok daha iyi kullanılacak. Öyle ki %40 civarında ki bir performans artışından bahsediyoruz. Tabi ekran kartınız DX12 sürümünü destekliyorsa.

indir (2).jpg
 
Son düzenleme:

FRFA

Games with FRFAEye are more secure!
Co - Admin
Katılım
9 Ağu 2018
Mesajlar
411
Beğeniler
168
Puanları
43
Konum
World
#4
Yararlı konu eline sağlık ve artık etiket eklersen iyi olur.
 
Üst Alt